pyt 4

Jak pozbyć się niechcianych gości w szafie czyli MOLI? Już podpowiadam 🙂

pyt pyt2 pyt3

 

 

 

 

 

 

 

 

W programie Pytanie Na Śniadanie mówiłam o tym, jak pozbyć się niechcianych gości w szafie czyli MOLI.

Zatem kilka prostych zasad (źródło: internet, doświadczenia moje i znajomych, redakcja Pytanie Na Śniadanie), co robić aby uniknąć i pozbyć się moli z naszej szafy:

1.    Do szaf powinno się wkładać tylko wyprane ubrania, gdyż zabrudzenia (szczególnie sokiem czy potem, sierścią zwierząt) są pożywką dla rozwijających się larw moli.
2.    Długo nie używane ubrania i gromadzone tkaniny można szczelnie owinąć w folię lub gazetę, lecz trzeba je co jakiś czas wietrzyć. Silne słońce, mróz zabijają jaja moli skuteczniej niż pranie i chemiczne środki.
3.    Schowane w szafie futra, płaszcze i grube swetry, rzadko prane koce i narzuty co jakiś czas mocno wytrzepać na świeżym powietrzu, aby pozbyć się jaj i larw moli. Częściej wietrzyć.
4.    Wnętrze szaf trzeba przemywać co jakiś czas wodą z szarym mydłem i octem, przeglądać ubrania, nie tylko z wełny, w poszukiwaniu gniazd moli. Przegląd szaf przeprowadzać wyrywkowo co 2 tygodnie.
5.    Nie noszone cenne ubrania z wełny oraz futra zabezpieczyć wkładając je do szczelnie zamykanych worków foliowych ze środkiem przeciw molom.
6.    Mole odzieżowe są wrażliwe na zapachy. Aby wytępić mole posypywano kiedyś ubranie kamforą i machorką, a szafy przecierano terpentyną (terpentyna jest drażniąca, trująca i łatwopalna).
7.    Mole odzieżowe skutecznie wypłoszą zasuszone kwiaty i liście lawendy, nostrzyka, marzanki wonnej i świeże bagno zwyczajne (bagno jest niestety pod ścisłą ochroną). Wystarczy zostawić w szafie zioła w nienoszonej skarpetce, pończochach lub lnianym woreczku (mole nie lubią lnianych tkanin w przeciwieństwie do bawełny).
8.    Mole ubraniowe nie lubią zapachu szarego mydła (marsylskiego), silnie pachnących mydełek kosmetycznych, drewna cedrowego, sosny limby, a także olejku goździkowego i olejku z paczulki wonnej.
9.    Sprawdzonym sposobem na mole ubraniowe jest włożenie do szafy kawałków świeżej żywicy z lasu, świeżych igieł czy silnie pachnących szyszek sosny. Jednak ich działanie jest krótkotrwałe i trzeba uważać, żeby nie pobrudzić szafy i ubrań.
10.    Mole nie rozmnażają się w szafie, w której rozłożone są świeżo wydrukowane gazety (odstrasza je skutecznie zapach farby drukarskiej).
11.    Świeże zioła, suszone skórki pomarańczy, cytryny czy liście bobkowe i przyprawy nie pomogą wytępić moli. Są one tylko pożywką dla moli spożywczych.
12.    Jeśli chcemy wypróbować środki na mole z feromonami, trzeba pamiętać o tym, że mogą one przyciągnąć mole z zewnątrz.

Tu możecie zobaczyć ten odcinek:

http://pytanienasniadanie.tvp.pl/27631040/mole-w-szafie

2 Replies to “Macie mole w szafie?”

  1. Bardzo ladnie o utrzymaniu czystosci lazienki srodkami naturalnymi, ocet ,soda, cytryna !
    Sliczna Agnieszka bardzo elokwetnie i fachowo jak to robic !, nawet Cola do WC !

  2. Z tą lawendą to prawda! U mnie bardzo sprawdziły się zawieszki z lawendą w szafie, w ten sposób pozbyłam sie moli odzieżowych w szybkim tempie. Podobno nie lubią one intensywnych zapachów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *